28.07.2023
Kim jest QA tester? Testowanie oprogramowania i zapewnianie jakości bez tajemnic!
Testerzy odgrywają niebagatelną rolę w procesie wytwarzania oprogramowania. To oni są odpowiedzialni za kontrole jakości gier, aplikacji mobilnych czy programów, z których korzystamy na co dzień oraz w pracy. Czym różni się testowanie manualne od automatyzacji testów? Przeczytaj artykuł!
Przeczytaj więcej12.07.2023
Testy automatyczne: Selenium + Python vs Selenium + Java
Świat IT i QA szybko się zmienia, a popularność niektórych z narzędzi mija. Które wybrać? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety oraz wady łączenia Selenium z dwoma obecnie najpopularniejszymi językami programowania: Javą i Pythonem.
Przeczytaj więcej15.06.2023
Testy akceptacyjne użytkownika (UAT) – dlaczego są ważne?
Testy akceptacyjne (UAT) pojawiają się na końcu procesu wytwarzania oprogramowania i stanowią ważną jego część. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest przykładowy proces testów akceptacyjnych, jakie są rodzaje testów akceptacyjnych i dlaczego warto oprzeć się pokusie pominięcia tego typu testów w projekcie.
Przeczytaj więcej20.04.2023
Frameworki do automatyzacji testów. Wprowadzenie do Atata
Automatyzacja to coraz bardziej doceniane podejście do testowania oprogramowania. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i koszty w projektach, ale w dłuższej perspektywie – dostarczyć klientowi produkt lepszej jakości. Decydując się na automatyzację, warto dobrze przemyśleć wybór narzędzi, w tym frameworków testowych. W tym artykule znajdziesz przegląd najważniejszych typów frameworków do automatyzacji testów. Wezmę też pod lupę wciąż nie tak bardzo znane na rynku narzędzie Atata, bazujące na Selenium WebDriver, i zestawię jego możliwości z tymi, jakie oferuje czyste Selenium.
Przeczytaj więcej09.11.2022
Testy E2E – wprowadzenie do Cypress
Przez lata to Selenium wyznaczało standardy w automatyzacji testów aplikacji przeglądarkowych. Jednak wielu testerów podkreśla, że to narzędzie nie zawsze radzi sobie w przypadku testów nowoczesnych aplikacji webowych. W ostatnim czasie spośród dostępnych frameworków popularność zaczął zyskiwać Cypress – narzędzie do testów end-to-end oferujące prostą składnię i niski próg wejścia. Czy jest dla każdego? Jakie są jego zalety, a w czym ustępuje Selenium? Sprawdź, w jakim projekcie warto postawić na to narzędzie.
Przeczytaj więcej28.09.2022
Co łączy testera z branżą filmową? Czyli scenariusze testowe bez tajemnic
W branży filmowej scenarzysta tworzy różnorodne fabuły, szkice postaci, opisy miejsc akcji oraz dialogi. To właśnie w dużej mierze dzięki scenarzyście powstają fantastyczne filmy, wspaniałe przedstawienia teatralne lub wciągające programy i seriale telewizyjne. W tym artykule postaram się przybliżyć wam jednak inny rodzaj scenariusza, który również odgrywa znaczącą rolę, ale w świecie wytwarzania oprogramowania. Scenariusz testowy, bo o nim mowa, tworzy tester oprogramowania lub QA. Jak scenariusz testowy pomaga na późniejszych etapach pracy rozwoju oprogramowania? Jak pisać scenariusze testowe? Czym różnią się scenariusze testowe i przypadki testowe? Sprawdźmy!
Przeczytaj więcej16.08.2022
Złote zasady wytwarzania oprogramowania w przemyśle kosmicznym
Opisane w moim poprzednim artykule przykłady misji kosmicznych, w których wystąpiły błędy oprogramowania, ukazują, że w niektórych przypadkach lepszy, bardziej rzetelny proces testów mógłby zapobiec ich wystąpieniu. Często można wskazać konkretny przypadek testowy, który został pominięty. Powody? Niewłaściwe zarządzanie lub błędna, niestarannie wykonana analiza ryzyka. Dziś natomiast skupimy się na najważniejszych zasadach wytwarzania oprogramowania w przemyśle kosmicznym, które zwiększają szanse powodzenia tych nieraz niebotycznie kosztownych projektów.
Przeczytaj więcej03.08.2022
Test regresji – strata czasu czy must have w projekcie?
Mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, ale też – że jedyną stałą jest zmiana. W czasie rozwoju oprogramowania nie sposób uniknąć wprowadzania nowych funkcji, zmian w oprogramowaniu. Często aktualizacja wersji oprogramowania jest konieczna, żeby działało ono poprawnie. Weryfikacja zmian to ważny element tego procesu – i chodzi tu nie tylko o testowanie istniejącej funkcjonalności. Testowanie regresji pozwala upewnić się, czy zmiana nie narobiła bałaganu w innej, zdawałoby się, niepowiązanej części oprogramowania.
Przeczytaj więcej06.07.2022
Testowanie dostępności – zadbaj o cyfrową dostępność strony internetowej
Czy potrafimy wyobrazić sobie sytuację, w której płacimy za wyrafinowany projekt architektoniczny, a jakaś część nowo powstałego budynku jest niedostępna dla niektórych osób, np. starszych lub z niepełnosprawnością ruchową? Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych. Piękny design strony WWW to nie wszystko! Jak zatem możemy sprawdzić, czy strona lub aplikacja mobilna będzie dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym także osób z niepełnosprawnościami? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze zagadnienia związane z testowaniem dostępności cyfrowej.
Przeczytaj więcej