
13.04.2023
Jeśli nie Redux, to co? Zarządzanie stanem aplikacji w React
Większość starszych projektów wykorzystujących React korzysta z biblioteki Redux. To popularne rozwiązanie, które przyzwyczaiło programistów do określonego sposobu działania. W dodatku ma sporą społeczność użytkowników gotowych służyć pomocą. Jeśli pracujesz w nowym projekcie, w którym priorytetem jest szybkość wdrażania i ograniczenie ilości kodu, warto wziąć pod uwagę inne opcje. W artykule przedstawiam kilka intuicyjnych i łatwych w obsłudze narzędzi, które z powodzeniem mogą konkurować z biblioteką Redux. Które wybrać? Sprawdź!
Przeczytaj więcej
26.10.2022
Wprowadzenie do funkcjonalnego programowania reaktywnego w JavaScript z RxJS
Współczesne aplikacje internetowe wymagają od programistów coraz wydajniejszych rozwiązań. Czasy, kiedy główną funkcjonalnością strony WWW było wyświetlenie statycznego tekstu, obsługa kliknięcia czy wysłanie wiadomości za pomocą formularza, mamy dawno za sobą.
Bardzo często jako twórcy aplikacji musimy mierzyć się z coraz większymi wymaganiami użytkowników oraz rosnącą ilością danych, co znacząco wpływa na wydajność naszych witryn. Z pomocą przychodzi programowanie reaktywne – w artykule omawiam jego możliwości na przykładzie biblioteki RxJS.

05.01.2022
Najlepsze frameworki frontendowe
Narzędziownik programisty frontend to nie tylko języki programowania takie jak JavaScript, HTML, TypeScript czy CSS. Każdy programista, który tworzy „na froncie”, powinien zadbać o stack technologiczny, którego istotną część stanowią biblioteki i frameworki. W artykule skupię się na tych drugich… chociaż nie tylko. Omówię 3 narzędzia z mojej subiektywnej listy i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, które wciąż wzbudza wiele emocji: który framework frontendowy jest najlepszy?
Przeczytaj więcej
08.09.2021
Styled components oraz useContext – użycie hooków w nowoczesnych aplikacjach frontendowych
Jak pewnie wiecie, React od wersji 16.8 wprowadził do swojego code base’u hooki. Początkowo funkcjonalność ta nie wydawała się być tak rewolucyjna, jednak gdy już zacznie się z niej korzystać oraz przepisywać kod na funkcjonalny, nietrudno zauważyć, jak bardzo ułatwiają one pracę. Pojawienie się hooków przełożyło się również na szereg funkcjonalności, które dają nam rozwiązania znanych problemów lub zagadnień.
Przeczytaj więcej
22.01.2020
Angular – zróbmy swoją PWA (Progressive Web App)
Wraz z rozwojem rynku e-commerce rośnie rola i popularność Progressive Web Apps. Aplikacja PWA pozwala stworzyć szybko ładującą się stronę w formie aplikacji mobilnej, która działa w trybie offline. Dodatkowo można liczyć także na docenienie przez roboty indeksujące Google’a, zgodnie z polityką mobile first i offline first, oraz dopracowane doświadczenie użytkownika. W artykule pokażę, jak samodzielnie krok po kroku z pomocą Angulara stworzyć, a następnie skonfigurować i przetestować swoją PWA.
Przeczytaj więcej