Blockchain

Ewolucja zwana Blockchain!

Ta technologia wydaje się być przełomowa, podobnie jak rozpowszechnianie Internetu w latach 80

Blockchain umożliwia bezpieczne przekazywanie informacji cyfrowych innym podmiotom gospodarczym. Nie można ich kopiować ani zmieniać, ich wartość i pochodzenie może być łatwo potwierdzone w czasie rzeczywistym przez inne elementy sieci (urządzenia). Tak więc w przypadku włamania się do jednego z elementów sieci (mówiąc o oszustwach), drugi element da sygnał: „hej, mamy inną wartość dla tego konkretnego zdarzenia”. Daje to podstawy do nowego bezpieczeństwa transakcji i dystrybucji informacji. Opiera się to na elementach sieci bez konieczności obserwowania przez jakąkolwiek organizację zewnętrzną bezpieczeństwa transakcji lub przepływu informacji.

Podobnie jak w przypadku dzisiejszych banków, które zabezpieczają np. transakcje przelewów pieniężnych pomiędzy zleceniodawcą a odbiorcą. Można to obserwować za pomocą elementów sieci w blockchain, a tradycyjna działalność banku nie jest już wymagana. Nie tylko w odniesieniu do transakcji finansowych, ale także ogólnie do rozpowszechniania informacji w formie cyfrowej, co stanowi w rzeczywistości podstawę dla nowego typu Internetu. Co więcej, podobnie jak w przypadku tradycyjnego Internetu czy też iPhone’ów, samochodów – nie musimy wiedzieć, jak są one budowane i jak działają. My po prostu z nich korzystamy. To samo stanie się z blockchain.

Blockchain w pytaniach i odpowiedziach

Blockchain pozwala przechowywać dane i zarządzać nimi w sposób, który nie wymaga istnienia centralnego serwera. Dane są dystrybuowane wśród użytkowników i każdy z nich może mieć pewność, co do poprawności danych i tego, że nie zostały one zmodyfikowane przez osoby niepowołane. Technicznie blockchain to lista rekordów, zwanych blokami, które to ustawione są w określonej niezmiennej kolejności tworząc w ten sposób łańcuch bloków. Zapisywane dane mogą być różnego typu, od liczb całkowitych przez teksty i obrazki po kod programu komputerowego. Ważną cechą technologii blockchain jest fakt, iż przechowywane są wszystkie dane historyczne, dzięki czemu można łatwo przeprowadzić ich audyt, upewnić się, co do poprawności obecnego stanu danych lub łatwo ustalić, kto i kiedy wprowadził wybraną zmianę. Technologia blockchain powinna być postrzegana jako zbiór koncepcji odnoszących się do sposobu przechowywania, przetwarzania i udostępnianie danych różnego typu. Każdy powinien znaleźć konkretną implementację technologii blockchain, która spełnia jego indywidualne potrzeby.

Rozwiązania oparte na technologii blockchain sprawdzają się w przypadkach, gdzie ważna jest możliwość wglądu we wszystkie zmiany danych i ich szybki audyt, możliwość przeglądania danych historycznych oraz udostępniania danych wielu użytkownikom bez obaw, że ktoś zmieni je nie posiadając odpowiednich uprawnień. Ponadto wybrane implementacje technologii blockchain wspierają tzw. smart kontrakty – programy komputerowe, które przechowują swoją logikę i stan na blockchainie. Taki inteligentny kontrakt może implementować określoną logikę biznesową, a ponieważ wszystko jest przechowywane na blockchain, jest to idealne rozwiązanie do obsługi złożonych procesów biznesowych, w których udział bierze wielu uczestników. Nie ma wtedy potrzeby ustanawiania dodatkowej zaufanej strony trzeciej, która sprawuje kontrolę nad poprawnością i bezpieczeństwem procesu, bo zapewnia to technologia blockchain.

Absolutnie nie. Bitcoin to kryptowaluta działająca w systemie peer-to-peer, a blockchain to tylko część całego rozwiązania, ale bardzo istotna część. Wszystkie dane o saldach kont w sieci Bitcoin i transferach między nimi są przechowywane na blockchainie Bitcoina. Jest to pierwsza powszechnie znana implementacja technologii blockchain, która stworzyła podstawy dla powstania kolejnych rozwiązań opartych na technologii blockchain.

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Branże, w których ważne jest śledzenie zmian danych i/lub wymiany informacji z innymi uczestnikami, powinny rozważyć zastosowanie technologii blockchain w miejsce tradycyjnych rozwiązań. Dobrymi przykładami są: sektory publicznej i prywatnej opieki medycznej, sektor produkcji i logistyki, branża finansowa i ubezpieczeniowa.

Blockchain to bardzo obiecująca technologia, która może uprościć interakcje między firmami i pomóc w realizacji złożonych procesów biznesowych w bardziej skuteczny i przejrzysty sposób. Po każdym wdrożeniu produkcyjnym technologia blockchain staje się coraz bardziej dojrzała i jest cieszy się coraz większym zaufaniem, więc w kolejnych latach powinniśmy obserwować rosnący popyt na rynku na rozwiązaniach opartych na technologii blockchain.

Najpierw należy zapoznać się z różnymi technologiami blockchain i wybrać taką, która najlepiej pasuje do naszych potrzeb. Na przykład platforma Ethereum dobrze sprawdzi się, gdy chcielibyśmy zapisać logikę biznesową w postaci smart kontraktu na publicznym blockchain, a Hyperledger Fabric, gdy potrzebujemy prywatnego blockchain z ograniczonym dostępem tylko dla wybranych użytkowników. W przypadku Ethereum trzeba nauczyć się nowego języka zorientowanego obiektowo o nazwie Solidity, a w przypadku Fabric można rozwijać swoje aplikacje w językach tradycyjnych: Java, Go, Node.js. Dokumentacja jest publicznie dostępna, więc warto zacząć od tutoriali, a w przypadku jakichkolwiek pytań zawsze można liczyć na bardzo pomocną społeczność open source.

Zdecydowanie możliwe jest rozwijanie aplikacji opartych na technologii blockchain na własnym komputerze osobistym bez konieczności dostępu do Internetu lub dużych mocy obliczeniowych. By być bardziej precyzyjnym, nie instalujemy blockchaina, a konkretne rozwiązanie oparte na technologii blockchain, jak Ethereum lub Hyperledger Fabric. Należy zatem wybrać jedno z dostępnych rozwiązań i postępować zgodnie z instrukcją jego instalacji, która zawarta jest w dokumentacji.

Tak, rozwiązania oparte na technologii blockchain są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne, ale zawsze są rzeczy, o których musisz wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo, np. musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich kluczy prywatnych, bo jeśli je zgubisz, to utracisz dostęp do swojego konta lub Twoja tożsamość zostanie skradziona. Jednak możesz mieć pewność, że dane przechowywane na blockchain nigdy się nie zmienią i zawsze możesz sprawdzić jakie zmiany miały miejsce w przeszłości.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Bartosz Rybski

Ponad 10 lat doświadczenia w budowaniu dedykowanych rozwiązań IT nearshore dla znanych klientów korporacyjnych z DACH i USA. Wspieram Transformację Cyfrową sprawdzonymi usługami i przyspieszam innowacyjnymi technologiami. Zawsze poszukuje długoterminowej relacji z podejściem „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Ukończyłem studia MBA.

(EN) We use cookies only for collective statistical purposes and to adapt the website to the user's needs. (PL) Używamy cookies w celach statystycznych oraz w dostosowaniu serwisu do użytkownika.