Specjaliści odpowiedzialni za transformację cyfrową oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w swoich organizacjach mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych webinarach z serii „Jak uniknąć pułapek IoT – How to avoid IoT pitfalls”, organizowanych przez Grupę Inetum, które przybliżą zagadnienia istotne z perspektywy optymalnego wykorzystania szansy, jaką dają nowe technologie. Cykl z udziałem ekspertów z całego świata będzie prowadzony w języku angielskim.
Inteligentna automatyzacja filarem przemysłu 4.0, ale nie w Polsce
Digitalizacja jest jednym z wiodących trendów w gospodarce. Jednakże w niewielkim stopniu obejmuje on wykorzystanie Internetu Rzeczy w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Choć jak przewidują prognozy GlobalData, globalny rynek technologii IoT do 2024 roku osiągnie wartość 1,1 biliona dolarów przychodu (niemal dwukrotny wzrost w porównaniu do 2022), to jednocześnie, jak wynika z danych Eurostatu, z Internetu Rzeczy korzysta jedynie co trzecia firma w UE. Generalnie jest to domena dużych przedsiębiorstw, w którym to segmencie ok. 48% podmiotów wdrożyło tego typu rozwiązania. Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych, jak podaje Eurostat, ten odsetek oscyluje wokół poziomu 5 proc. Jak na tym tle wypadają polscy przedsiębiorcy? Poniżej średniej. Nad Wisłą z rozwiązań IoT korzysta jedynie 19 proc. firm ogółem, a w segmencie przedsiębiorstw produkcyjnych ledwie 3 proc.
Można spodziewać się poprawy tego stanu rzeczy. Przedsiębiorstwa dostrzegają potencjał Internetu Rzeczy w obszarze poprawy efektywności biznesowej czy optymalizacji kosztów działalności. To przekłada się na dynamikę wzrostu tego rynku także w Polsce. Jego wartość, wg prognoz PMR, przekroczy w 2023 roku 10 mld zł (ok. +20% r/r).
– Polskie firmy nie boją się technologii. Nie dziwi to w kontekście faktu, że transformacja cyfrowa jest fundamentem trwającej rewolucji przemysłowej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inteligentna automatyzacja jest jej drugim filarem. Dlatego dane o wykorzystywaniu rozwiązań Internetu Rzeczy przez polskich przedsiębiorców, w tym firmy produkcyjne, nie napawają optymizmem. Na szczęście najnowsze badania pokazują, że co trzecie przedsiębiorstwo zamierza w perspektywie 12 miesięcy inwestować w nowe rozwiązania IoT.
– mówi Przemysław Saniak, konsultant w zakresie transformacji cyfrowej z Grupy Inetum, jeden z prowadzących cykl „How to avoid IoT pitfalls”
Wdrażają oddolnie zamiast strategicznie
Na przeszkodzie we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań staje wiele różnych kwestii, a każdy przedsiębiorca, niezależnie od sektora, w jakim funkcjonuje, musi mierzyć się z określonymi problemami związanymi z wdrożeniem Internetu Rzeczy.
– Przeszkody te najczęściej związane są z brakiem odpowiednich regulacji w firmach oraz kosztami takiej operacji. Jednocześnie brak wiedzy skutkuje tym, że rozwiązania IoT wdrażane są oddolnie, a nie jako element przemyślanej strategii rozwojowej firmy. Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, stąd pomysł na webinary przybliżające wiedzę co do skutecznego i strategicznego podejścia do tego zagadnienia. Przekazywana wiedza będzie bazować na wieloletnich doświadczeniach i praktycznych przykładach.
– komentuje Przemysław Saniak
Jak wskazują eksperci, samo „założenie sensorów i zbieranie danych” nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie danych, a do osiągnięcia tego celu niezbędna jest prawidłowo przygotowana strategia, uwzględniająca specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Uczestnictwo w cyklu bezpłatnych webinarów, skierowanym do sektora Industrial IoT, pozwoli zdobyć praktyczną wiedzę, opartą na doświadczeniu międzynarodowych specjalistów. Inetum jest partnerem platformy IoT Cumulocity, a jej eksperci od dekady doradzają i wdrażają rozwiązania w tym obszarze. Ich doświadczenie obejmuje współpracę z firmami produkcyjnymi oraz branże m.in. automotive, retail i logistyki. Efektywność proponowanych rozwiązań doceniają partnerzy, wśród nich holenderska firma KPN, której współpraca z Inetum zaowocowała „przełożeniem potrzeb biznesowych na dobrze funkcjonujące oprogramowanie”.
Cykl dla przedsiębiorców startuje w czerwcu
W ramach cyklu „Jak uniknąć pułapek IoT – How to avoid IoT pitfalls” zaplanowano trzy spotkania. W ich trakcie omówione zostaną zagadnienia takie jak strategiczne implikacje i kluczowe kwestie związane z integracją IoT w strukturze organizacyjnej, znaczenie zarządzania portfelem IoT czy wdrażanie skalowalnych rozwiązań w ramach strategicznych i budżetowych. Tematyka pierwszego spotkania – zaplanowanego na 20 czerwca – skupiać się będzie na zagadnieniu Integracji Internetu Rzeczy ze strukturą organizacyjną.
– Na udziale w webinarach skorzystają osoby zaangażowane we wdrażanie bądź planowanie działań w sferze Internetu Rzeczy. Uczestnictwo pozwoli im znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania – jak zbudować „connected company” i osiągnąć efekt skali, co pozwoli lepiej planować skuteczną transformacją funkcjonowania firmy – podsumowuje Przemysław Saniak.
- Cykl „Jak uniknąć pułapek IoT – How to avoid IoT pitfalls”
- Webinar nr 1: „Integrating IoT into the organizational fabric” –
wtorek, 20 czerwca 2023, godz. 14:00 CET - Udział bezpłatny, język webinaru – angielski
- Informacje i zgłoszenia: workshops@inetum.com
- Więcej informacji i rejestracja: https://webinars.nearshore-it.eu/
Źródła:
- Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością – Infor.pl
- Internet Rzeczy jednym z najszybciej rozwijających się obszarów polskiego rynku IT | ITwiz
O Inetum, Positive Digital Flow
Inetum to zwinna firma dostarczająca usługi i rozwiązania informatyczne oraz globalna grupa, która pomaga firmom i instytucjom jak najlepiej wykorzystać Digital Flow (przepływ cyfrowy). W kontekście ciągłego rozwoju, gdzie potrzeby i możliwości nieustannie ewoluują, grupa Inetum jest zobowiązana do tworzenia innowacji, ciągłej adaptacji i utrzymywania konkurencyjności. Dzięki swojemu eksperckiemu profilowi w wielu obszarach, Inetum oferuje swoim klientom unikalne połączenie bliskości, organizacji sektorowej i rozwiązań. Grupa zatrudnia blisko 27 000 pracowników w ponad 27 krajach. W 2022 roku osiągnęła przychody w wysokości 2,4 mld euro.
Kontakt dla mediów

Imago Public Relations
Marcin Dzedzej
Tel.: +48 693 285 916