BiteIT #64: Modele danych w Power BI – największe pułapki (cz.1)

Grzegorz Stolecki | BiteIT | 30.10.2020

Nasz gość specjalny, Grzegorz Stolecki, MVP w obszarze SQL Server i Data Platform, zaprasza na spotkanie przesiąknięte praktyką Power BI oraz jego własnymi doświadczeniami.

Zobacz nagranie webinaru:

Modele danych w Power BI – największe pułapki

Power BI to takie przyjemne narzędzie… Szast, prast i tabele siedzą w modelu. Rach, ciach i mamy relacje. Baam i już coś widać na wykresach. I wtedy przychodzi otrzeźwienie bo użytkownicy biznesowi wcale nie są zachwyceni naszymi wykresami. Potrzebna jest jeszcze jedna kolumna, parę miar, tu podzielić jedno przez drugie, mały zastrzyk DAX’a tu i tam… I wszystko zaczyna się rozłazić…

Modelowanie wielowymiarowe to bagno, wygląda niewinnie i zielono z wierzchu, łatwo w nie wdepnąć i jeszcze łatwiej utonąć. Szczególnie w Power BI, gdzie dostajemy do dyspozycji ogromne możliwości: dwukierunkowa propagacja filtra, słabe relacje wiele-do-wielu, możliwość dynamicznego przełączania relacji w modelu i wiele, wiele innych.
Na tym właśnie skupimy się podczas spotkania. Omówimy na przykładach ciekawe techniki, które wzbogacają, a czasem po prostu umożliwiają realizację naszego projektu. Opowiemy o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań. Pokażemy kilka ciekawych scenariuszy raportów, które wymuszają modyfikacje modelu.