Scrum zbudowany jest na przejrzystości, adaptacji i inspekcji (sposób monitorowania). Praca zgodnie z tymi filarami wymaga, aby zespół przestrzegał pięciu podstawowych wartości Scruma. W szybko zmieniającym się świecie różnych metodologii i podejść do tworzenia oprogramowania łatwo jest poczuć się przytłoczonym ilością opcji.
Scrum, zdefiniowany jako proste ramy postępowania, opiera się na pięciu podstawowych wartościach: odwadze, otwartości, szacunku, skupieniu i zaangażowaniu. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu zaangażowania i jego wpływowi na powodzenie projektu.
Przejdź do:
Czy mój zespół developerów powinien korzystać ze Scruma?
Scrum jest frameworkiem, który dostarcza konkretnie sprecyzowane ramy pracy zespołowej przy zachowaniu wszystkich zasad metodyki zwinnej (z ang. Agile). W Przewodniku po Scrumie (z ang. Scrum Guide) możemy poznać pięć wartości Scrum, które okazują się niezbędne w realizacji projektu.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że codzienna praca Zespołów Scrumowych obraca się wokół ról, wydarzeń, artefaktów, celów i wizji produktu. Jednak we wszystkich tych elementach subtelnie splecione są filary, empiryzm i wartości.
Wspomniany wyżej dokument wyróżnia 5 wartości we frameworku Scrum:
- Zaangażowanie,
- Skupienie,
- Otwartość,
- Szacunek,
- Odwaga.
Prawdziwa esencja wartości Scruma polega na wspieraniu spójnej dynamiki grupy, w której każdy członek działa harmonijnie, kierując się wspólnymi intencjami i działaniami. Wartości i zasady, na których oparty jest Scrum, pozwalają Zespołowi Scrumowemu urzeczywistniać wizje produktu i rozwijać się podczas wykonywanej pracy. To podsumowuje istotę wartości Scruma, które ostatecznie prowadzą do osiągnięcia wysokiej jakości pracy i wspólnego sukcesu.
Wartość Scruma: zaangażowany Zespół Scrumowy
W profesjonalnym Scrumie, podczas sesji Planowania Sprintu, członkowie Zespołu Scrumowego angażują się w oszacowanie ilości pracy, którą można wykonać w określonym czasie, aby dostarczyć Cel Sprintu. Szacunki te muszą być realistyczne i dostosowane do możliwości zespołu, wolne od zewnętrznych nacisków lub oczekiwań biznesowych. Zaangażowanie w Scrumie odnosi się do potwierdzenia przez Zespół Developerski swojej zdolności do wykonania określonej liczby zadań w ramach Sprintu poprzez samoorganizację. Na przykład, jeśli Product Owner wybierze 5 zadań do nowego Sprintu, zespół podejmuje się osiągnięcia tego celu w zaangażowaniu i skupieniu.
Jeśli jednak pojawią się przeszkody, zależności lub nadmierna liczba zadań, zespół może zakomunikować w sposób transparentny brak możliwości realizacji zobowiązania. Zarówno w trakcie realizacji, jak i podczas Retrospektywy nie bójmy się optymalizacji założonych celów. Nie chodzi tu o to, aby brać na swoje barki zadania, których nie jesteśmy w stanie wykonać. Patrzmy realnie na ramy czasowe czy możliwości podczas procesu tworzenia oprogramowania.
Takie zachowanie wymaga odwagi i poszanowania przez osoby współpracujące. Jeśli tymi wartościami kierować się będą członkowie Scrum Teamu, mimo tego że są to odmienne, niezależne jednostki, będą w stanie rozwijać produkt zgodnie z ramami, jakich dostarcza Scrum.
Rola Product Ownera a zaangażowanie
Rola Właściciela Produktu polega na bronieniu interesów interesariuszy i dostarczaniu Zespołowi Scrumowemu istotnych wymagań biznesowych. Ponadto ponosi odpowiedzialność za ustalanie priorytetów zadań w ramach Backlogu Produktu (zawierającego pomysły, wymagania i ulepszenia techniczne, które wymagają omówienia, wyjaśnienia i doprecyzowania, tak aby były zrozumiałe).
Jednak aby skutecznie wypełniać obowiązki związane z rozwojem produktu, PO musi rozumieć możliwości i tempo pracy zespołu. Ta wiedza umożliwi mu planowanie i ustalanie priorytetów Backlogu Sprintu, ostatecznie wspierając zespół w osiągnięciu Celu Produktu.
Przeczytaj także: Product Owner – bohater ostatniej akcji
Podsumowanie
Aby zrozumieć wartość, jaką jest zaangażowanie, potrzebujemy rozumieć również 4 pozostałe wartości Scruma, a zespół musi mieć jasny cel i aktywnie uczestniczyć w wyborze zadań podczas Planowania Sprintu. Otwarta komunikacja pozwala stawiać czoła wyzwaniom i dokonywać niezbędnych usprawnień.
Samoorganizacja umożliwia Zespołom Scrumowym przyjęcie odpowiedzialności oraz tworzy przestrzeń, w której wszystkie osoby czują się szanowane. Włączenie głównych wartości w Scrumie do codziennej pracy w branży IT umożliwia elastyczność, niezbędną, aby sprostać zmianom i skupić się na realizacji powierzonych zadań.